Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.

KGW Zimna Wódka

SMS o treści POK.5133 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)


Luźne rozmowy … a może by tak u nas takie Koło powstało…? I stało się … … Pewnego dnia „urodził się” realny pomysł, aby w Zimnej Wódce powstało KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH. Pierwszym krokiem były rozmowy z burmistrzem naszej gminy Hubertem Ibrom oraz sołtysem naszej wsi Andrzejem Sładkiem, którzy nas jeszcze bardziej zmotywowali i popchali do tego, aby takie stowarzyszenie powstało w naszej miejscowości. Od rozmów do czynu… i tak 31.01.2022 roku odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie w Domu Spotkań. 
Zainteresowane Panie z Zimnej Wódki wyraziły chęć spotykania się i działania na rzecz społeczności wiejskiej. Chęci do działania nie brakowało. „Burza mózgów”, którą urządziłyśmy sobie była przeogromna. Pomysły jeden za drugim powstawały jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Z wielką chęcią ustaliłyśmy termin kolejnego spotkania, kolejnego i kolejnego… Na drugie spotkanie, zaprosiłyśmy Panie z zaprzyjaźnionej wsi Dolna. Koleżanki przyjechały i barwnie opowiedziały nam o swoich początkach, w swoim stowarzyszeniu. Każda z naszych pań przygotowała jakiś przysmak, który umilił nam nasze spotkanie. Mogłyśmy skosztować szpajzy, bombek z mleka, uli, różnego rodzaju ciasteczek i ciast. 
W tym też dniu, 8 lutego 2022roku, wszystkie członkinie zaakceptowały pierwszą uchwałę o założycielach koła i tak doszło do złożenia wniosku, o wpis do Krajowego Rejestru w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kolejne spotkanie zakończyło się upieczonymi ptysiami, które były prezentem urodzinowym dla naszego księdza proboszcza. Wielkim zaszczytem jakiego dostąpiłyśmy, było publiczne podziękowanie na niedzielnej mszy świętej. Jedno ze „słodkich spotkań” odbyło się dzień przed tłustym czwartkiem, kiedy to spotkałyśmy się na wspólnym pieczeniu pączków. Wiele z naszych pań przyniosły również swoje przysmaki np. faworki. Przy wspólnej kawie i pączkach wymieniałyśmy nasze spostrzeżenia odnośnie wyrabiania ciasta drożdżowego oraz pieczenia pączków. Każdego roku w naszej wiosce od kilkudziesięciu lat kobiety spotykały się w celu pieczenia rogalików na dzień św. Marcina, którymi po mszy św. obdarowani zostali mieszkańcy. 
Teraz rogalikami zajmiemy się już jako Koło Gospodyń Wiejskich będzie to nasz coroczny wspólny punkt spotkania, niosący radość dzieciom i dorosłym. Napełnione wielką nadzieją, że wiele przedsięwzięć uda się na pewno zrealizować, dzięki przychylności naszej lokalnej władzy, dzięki zaangażowaniu członków Koła, poprzez pozytywny odzew społeczności naszej wioski, postanowiłyśmy oficjalnie otworzyć działalność Koła. 
I tak z dniem 3. Marca 2022 roku otrzymałyśmy decyzję i zaświadczenie o nadaniu numeru w rejestrze naszego Koła Gospodyń Wiejskich Zimna Wódka. Po dokończeniu wszystkich niezbędnych spraw, aby Koło Gospodyń Wiejskich mogło działać zgodnie z literą prawa, zorganizowałyśmy oficjalne otwarcie Koła. 
30 marca 2022 roku odbył się poczęstunek, na który został zaproszony burmistrz, przedstawicielka Urzędu Miejskiego oraz sołtys. Wśród naszych członkiń –Pań jest wspaniała krawcowa, która uszyła dla całego Stowarzyszenia jednakowe chustki, które od tego momentu stały się naszym znakiem rozpoznawczym. Kulinarne talenty również zostały pokazane. Panie przygotowały przysmaki, których nie sposób opisać słowami. Zdjęcie odda choć wizerunek przygotowanych przysmaków. Po owocnym świętowaniu przyszła pora na pracę. 
Talentów artystycznych wśród Pań naszego koła nie brakuje dlatego, wykorzystując tak uzdolnione ręce, przygotowałyśmy piękne palmy na Niedzielę Palmową, które rozdawałyśmy przed mszą świętą. Była to z pewnością nauka poprzez pracę w bardzo miłej i wesołej atmosferze . Wiele spośród kobiet miało okazję nauczyć się robienia tego typu ozdób. Na jednym ze spotkań ustaliłyśmy również, że wykonamy koronę żniwną, przyczyniając się tym sposobem do naszych lokalnych dożynek. Prace nad koroną już się rozpoczęły, Panie które się tego podjęły mają głowę pełną kreatywnych pomysłów i wykonają to zadanie najlepiej jak potrafią. 
Choć działamy krótko to wiele udało nam się już osiągnąć. Mamy wiele planów i wiele opracowanych pomysłów, które czekają na swoją odpowiednią chwilę, aby się zrealizować. Koło nasze jest zrzeszeniem mnóstwa talentów, które często w małej wsi nie są doceniane, a my chcemy, aby były zauważone i pokazane. Zręczne rączki krawcowej, przysmaki kucharki, artystyczne dzieła, kabaretowe i sceniczne opowiastki, edukacja dzieci to czyni nas już wyjątkowymi, ale najważniejsza jest chęć niesienia dobroci dla innych, a tej u nas nie brakuje. Chcemy przekazywać młodszemu pokoleniu, że jesteśmy bardzo dumne z tego , że mieszkamy na wsi z tradycjami i obyczajami, które były pielęgnowane od wielu dekad. 
Naszą misją jest przekazanie ich dalej, aby nie zaginęły w świadomości ludzi ówczesnych, zachłyśniętych nowoczesnością, nie były wyśmiane, a rozwijane i pielęgnowane.

« « powrót

---------------------------------------

ORGANIZATOR






SPONSORZY






PATRONI MEDIALNI



Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się