Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.

KGW w Furmanach

SMS o treści POK.5164 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)


Koło Gospodyń Wiejskich w Furmanach W 2012 roku, z inicjatywy pani Ireny Kochowskiej, zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich w Furmanach. Pani Irena została przewodniczącą naszego Koła, które obecnie liczy dziesięć osób. Spotykamy się raz w miesiącu, a przed organizacją różnych przedsięwzięć częściej. Jesteśmy zgraną grupą, a to przekłada się na bardzo dobrą organizację pracy i wspólne działania w wielu aspektach. Mamy wiele pomysłów, które staramy się realizować w miarę możliwości. Każda z nas to inna osobowość, ale łączy nas jedno - pasja kulinarna. Lubimy gotować, piec, eksperymentować w kuchni, a to, co wykonamy, ładnie podać. Nasza ulubiona kuchnia to oczywiście kuchnia polska, zarówno tradycyjna jak i współczesna. Staramy się jednak w naszej działalności kulinarnej łączyć tradycję z nowoczesnością. Nie ukrywamy, że jesteśmy zafascynowane także kuchnią innych narodów. Działamy z pasją. 

Koło założyłyśmy, by działać na rzecz rozwoju kultury i kultywowania tradycji, która w obecnych czasach zdaje się zanikać. Wyszłyśmy naprzeciw oczekiwaniom głównie seniorów, którzy w rozmowach z utęsknieniem wspominali dawne czasy, festyny, potańcówki w remizach, działalność Kół Gospodyń Wiejskich, możliwość spotkania się i porozmawiania. Podkreślali w rozmowach charakterystyczną w tamtych czasach więź międzypokoleniową i szacunek dla tradycji. Postanowiłyśmy więc działać. Wprowadziłyśmy i organizujemy, od roku 2013, Wigilię dla Seniorów. Na takiej uroczystości gościmy przeciętnie ok. 80 osób. Naszymi gośćmi oprócz seniorów są także księża. Zapraszamy również przedstawicieli OSP, przedstawiciela ARiMR w Tarnobrzegu, władz samorządowych lokalnych, powiatowych , posła i panią senator, przedstawiciela RZRKiOR w Sandomierzu, oraz prezesa I zastępcę prezesa Spóldzielni Mieszkaniowej w Gorzycach. Przez trzy lata zapraszałyśmy również uczniów ze Szkoły Podstawowej w Furmanach wraz z opiekunami. Uczniowie przedstawiali inscenizację Bożonarodzeniową. Na spotkaniach wigilijnych serwujemy przygotowane samodzielnie dania wigilijne zgodnie z tradycją. Na stołach goszczą dania lokalne tradycyjne: barszcz z grzybami podawany z całymi ziemniakami z wody, okraszonymi cebulką zrumienioną na oleju, rybę smażoną, pierogi z kapustą i grzybami, z rybą, z ziemniakami, kapustę z grochem, śledzie w oleju, sałatki rybne i ziemniaczane, ciasta, kompot z przygotowanego wcześniej przez nas suszu. Innym razem zamiast barszczu serwowałyśmy zupę grzybową z kluskami, w następnym roku barszcz czerwony z uszkami nadziewanymi grzybami, dalej barszcz czerwony z pasztecikami drożdżowymi z farszem z kapusty i grzybów i tak naprzemiennie. Pozostałe dania pozostają nadal bez zmian. Zajmujemy się również wystrojem sali przygotowując samodzielnie dekorację, tak by stworzyć odpowiedni nastrój. 

Organizujemy spotkania integracyjne ze strażakami z okazji Dnia Strażaka, spotkania z członkiniami dawnego KGW, na których organizujemy różne konkursy, np. darcie pierza i inne kultywujące tradycję. Przez cztery kolejne lata na początku naszej działalności organizowałyśmy te spotkania integracyjne nie mając wsparcia finansowego (oprócz jednej Wigilii i Dnia Strażaka). Własne środki finansowe i własna praca nie zniechęcały nas do działania. Obecnie sytuacja zmieniła się. Otrzymujemy wsparcie finansowe z ARiMR, a także ze Starostwa Powiatowego. Dzięki tym środkom udało nam się poszerzyć ofertę kulturalno-integracyjną dla mieszkańców Furmanów i części miejscowości Trześń, ul. Zabrody. Od dwóch lat organizujemy spotkania integracyjne międzypokoleniowe z okazji zakończenia karnawału i Dnia Kobiet. Są to spotkania biesiadne, na których serwujemy dania lokalne i regionalne tradycyjne. Uświetnia je muzyka kapel ludowych lub zespołów wykonujących muzykę współczesną. 
Organizujemy: 
kursy i pokazy kulinarne,
  • kursy makijażu, 
  • warsztaty florystyczne, 
  • kursy wykonywania ozdób świątecznych z okazji np. Świąt Wielkanocnych czy Świąt Bożego Narodzenia, 
  • zajęcia z aerobiku, 
  • zorganizowałyśmy kurs udzielania pierwszej pomocy oraz spotkania propagujące zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, 
  • zorganizowałyśmy także, wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Rolniczego, szkolenia dla rolników. 
Te spotkania, kursy i warsztaty, na które przychodzili zainteresowani mieszkańcy w pierwszych czterech latach, zawsze odbywały się przy kawie, herbacie i dobrych ciastach, które piekłyśmy we własnym zakresie. Obecnie korzystamy ze wsparcia finansowego. 
Oprócz gotowania zajmujemy się także rękodziełem: 
  • szydełkowaniem – serwety, 
  • haftowaniem – obrusy, serwety, serwetki, bieżniki, 
  • makramą – wieszaki na kwiaty doniczkowe, torebki damskie, ozdoby do mieszkania, w tym kilimy, 
  • malarstwem – obrazy olejne na płótnie. 
Te umiejętności przekazujemy młodszemu pokoleniu. Ostatnio próbujemy swoich sił w szyciu na maszynie – bieżniki, torby na zakupy, fartuchy. W ten sposób również kultywujemy tradycję, bo przecież dawniej prawie każda kobieta posiadała umiejętność szycia na maszynie, szydełkowania czy haftowania. Zawsze w pełnym składzie bierzemy udział w konkursach i wystawach: 
  • stół z potrawami tradycyjnymi na dożynkach w Trześni, Gorzycach, Sokolnikach, Grębowie, na targach w Rzeszowie, na „ dniu ryby” w Motyczu Poduchownym, 
  • stół z potrawami regionalnymi na dożynkach w Grębowie, - konkurs na palmę wielkanocną w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach, 
  • stół z potrawami Wielkanocnymi w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach, 
  • konkurs gotowania potrawy z ryby w Motyczu Poduchownym – wyróżnienie, 
  • stół z potrawami z ryby w Motyczu Poduchownym (I miejsce), 
  • konkurs „Baba roku” w Motyczu Poduchownym (I miejsce), 
  • kilkakrotne uczestnictwo w Festiwalu nalewki z derenia w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, 
  • udział w konkursie na nalewkę, wyjazd na Targi Agro w Kielcach z KGW w Koprzywnicy, 
  • udział w Targach w Boguchwale, 
  • dwukrotny udział w Lasowiackim Festiwalu Pierogów w Stalowej Woli w konkursie O Złotą Misę, 
  • udział w konkursie kulinarnym ,,Bitwa Regionów", 
  • przygotowanie stołu z produktami regionalnymi na spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich w związku z przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego do Stalowej Woli, 
  • stół z potrawami regionalnymi na pikniku biesiadnym w Gorzycach (w ramach współpracy naszego KGW ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Gorzycach), 
  • udział w konkursie dla KGW na kartkę świąteczną organizowanym przez portal Moje KGW, 
  • współpraca z Parafią w Trześni: Zorganizowanie wycieczek do: Rzeszowa (zwiedzanie, pobyt w kinie), Łańcuta (zwiedzanie zamku), Sandomierza (zwiedzanie ) i w Góry Pieprzowe (rezerwat przyrody), 
  • zorganizowanie wycieczek do restauracji i karczm serwujących dania regionalne i staropolskie na Podkarpaciu w celu poszerzenia naszej oferty kulinarnej przy organizowaniu różnych imprez, spotkań i uroczystości. 
Zostałyśmy zaproszone przez ŚODR w Modliszewicach na Forum Kobiet Aktywnych z Ziemi Sandomierskiej za aktywne działanie. 

Oprócz działań na rzecz rozwoju kultury i kultywowania tradycji oraz rozwoju lokalnej społeczności, prowadzimy działalność charytatywną. Pomagałyśmy finansowo dwóm chorym chłopcom, zorganizowałyśmy zbiórkę pieniędzy dla hospicjum w Tarnobrzegu oraz wsparłyśmy finansowo chore dziecko z Tarnobrzega. Pomagamy, ale nie lubimy o tym mówić. Współpracujemy z innymi KGW, Strażakami. Naszą działalność przedstawiamy również na stronie internetowej Moje KGW. W ubiegłym roku nasze KGW brało udział w czterech konkursach ,,Polska od kuchni” w Sanoku:
  • w konkursie ,,Miss 45+”, 
  • w konkursie artystycznym, 
  • w konkursie kulinarnym, 
  • w konkursie ,,Kobieta gospodarna i wyjątkowa”. 
W konkursie ,,Kobieta gospodarna i wyjątkowa” zajęłyśmy trzecie miejsce i otrzymałyśmy nagrodę 1000 złotych. Niespodziewana wygrana dodała nam energii do dalszego działania.


« « powrót

---------------------------------------

ORGANIZATOR






SPONSORZY






PATRONI MEDIALNI



Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się