Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA

KGW w Janczowej

SMS o treści POK.5110 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Koło Gospodyń Wiejskich w Janczowej zostało założone w grudniu 2018 r. oficjalnie zarejestrowane w ARiMR w Nowym Sączu. Początkowo było to 20 kobiet, które już wcześniej podejmowały wiele działań na rzecz aktywizacji środowiska jak np. udział w organizacji Dnia Seniora w tutejszej szkole, pikniku rodzinnym czy strażackim w Janczowej. Ustawa o kołach gospodyń pomogła nam sformalizować naszą działalność i umożliwiła ubieganie się o dotacje. Zwiększyła się liczba członków do 39 i rozpoczęła się systematyczna praca w kilku obszarach. 
Dla kobiet organizujemy kursy i warsztaty szycia, gotowania pieczenia, haftowania i szydełkowania. Przy Kole Gospodyń działa zespół regionalny „Janczowioki” toteż w zakresie rozwoju kultury i kultywowania tradycji z dotacji przeznaczamy sporo środków na uzupełnianie strojów regionalnych dla naszego zespołu. Ponadto systematycznie spotykamy się na próbach by pod okiem instruktorki śpiewu i tańca uczyć się nowych pieśni, piosenek i tańców, a kapela z instruktorem uczy się nam przygrywać. Opracowujemy program z którym następnie wyjeżdżamy na występy, na uroczystości gminne np. dożynki, Majówka, czy też na konkursy i festiwale. Z powodzeniem uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w roku 2019 i w roku 2020 zajmując II miejsce. Braliśmy udział w regionalnym święcie Hubertusa organizowanym w Krynicy- Zdroju, Potyczkach Góralsko-Lachowskich, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie. Występujemy na wszystkich uroczystościach lokalnych, podnosząc ich rangę i oprawę. W zakresie działań na rzecz rozwoju lokalnych społeczności staramy się organizować w naszej małej wsi różnorodne imprezy np. Piknik Rodzinny dla wszystkich rodzin z okazji Dnia Mamy i Taty, połączony z występami kulturalnymi dzieci i dorosłych, konkursami dla rodzin, stoiskami twórczości regionalnej np. robótki szydełkowe, kulinarne. W podobny sposób organizowaliśmy Rodzinny Bieg po Zdrowie, imprezę promującą aktywność fizyczną w rodzinach, zakończoną piknikiem rodzinnym. 
Aby promować naszą wieś przygotowujemy się i bierzemy udział w gminnych kiermaszach organizowanych na placu handlowym w Korzennej przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi. Stoisko z wyrobami garmażeryjnymi, ciastami, ozdobami ręcznie robionymi cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Podobne stoisko przygotowałyśmy na Jarmark Świąteczny w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, taką regionalną imprezę organizowaną przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Na dużej imprezie jaką jest Zjazd Sądeczan, organizowanej przez Fundację Sądecką w Nowym Sączu w konkursie na potrawę regionalną zajęłyśmy I miejsce a nasz zespół regionalny wygrał 10 000 zł w 2019 r. 
W zakresie działalności charytatywnej nasze Koło ma również bogaty zasób działań. Współpracujemy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w naszej gminie, rozprowadzając wykonane przez uczestników gadżety, ozdoby, upominki. Zapraszamy uczestników warsztatów ( to są osoby niepełnosprawne) na nasze imprezy, przygotowywałyśmy i przekazywałyśmy stroiki świąteczne osobom starszym i samotnym w naszym otoczeniu. W ostatnim czasie nawiązałyśmy stałą współpracę z Pogotowiem Wychowawczo – Opiekuńczym, które funkcjonuje na terenie naszej gminy. Obecnie przebywa w nim 15 wychowanków. Ponieważ placówka jest w trudnej sytuacji, na weekendy i święta nie mają zapewnionego wyżywienia ze stołówki, więc my przygotowujemy dla nich coś dobrego (naleśniki, krokiety, pierogi) oraz ciasto na deser. Jest to działanie nieodpłatne… Współpracujemy także z innymi organizacjami np. Ochotniczą Strażą Pożarną w Janczowej, Stowarzyszeniem Wsi Janczowska Wspólnota, z którymi podejmujemy wspólne działania przy organizacji imprez: zespół występuje na Święcie Strażaka a strażacy zapewniają bezpieczeństwo Biegu po Zdrowie, itp. Współpracujemy z Centrum Kultury w Korzennej, które organizuje życie kulturalne gminy, występując na koncertach kolęd, przygotowując stoiska na gminne dożynki, jarmarki korzeńskie. Dotychczas naszym największym sukcesem było spotkanie z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser -Duda, która gościła w naszej szkole w Janczowej i odbyła z nami spotkanie, na którym w niezwykle ciepły sposób wyrażała się o pracy i zaangażowaniu takich ludzi jak nasze kobiety. W pracy dla innych znajdujemy radość dla siebie, integrując się i spotykając jak w dużej rodzinie. I tak jak w rodzinie organizujemy Wigilie, spotkania, ogniska i grile, wyjazdy do teatru do Krakowa, na występy innych zespołów.Organizowałyśmy dwudniową wycieczkę do Warszawy, aby pokazać piękno naszej stolicy tym, które jeszcze nie znają połączone z występem zespołu Mazowsze. Organizowałyśmy także wyjazd w Bieszczady i na Słowację połączony z występem charytatywnym dla innych. 
Myślę, że niewiele jest kół i wsi, które mogą pochwalić się takim kolektywem i taką aktywnością, jaką prezentuje nasze koło.

« « powrót

---------------------------------------

PATRONAT HONOROWY--------------------------
WSPÓŁORGANIZATORZY
SPONSORZY


PARTNERZY

DARCZYŃCA NAGRÓD


Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się