Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA

KGW w Zasadnem

SMS o treści POK.5114 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Zasadne to malownicza miejscowość położona w Gminie Kamienica (powiat limanowski, województwo małopolskie), jest otoczona pięknym gorczańskim lasem, leży u podnóża Gorca 1228 m n.p.m. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem powstało w styczniu 2001 roku z inicjatywy byłej Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej - Pani Marii Augustyn. W szkole postanowiono zorganizować Dzień Regionalizmu i poproszono mieszkańców o przedstawienie starodawnych obyczajów, obrzędów i tradycji. Obecnie Koło liczy 11 osób, przewodniczącą jest Wiesława Gorczowska. 

Koło czynnie działa poprzez przygotowywanie: -potraw regionalnych na różne festiwale gminne i powiatowe, - śpiew tradycyjnych piosenek - krótkich przedstawień dawnych zwyczajów - bram weselnych - wełnianych swetrów, skarpet, szalików - na szydełku serwet, obrusów - robótek ręcznych z bibuły np. kwiatów na palmę wielkanocną, do wieńca dożynkowego oraz na inne okolicznościowe imprezy. Chcemy wziąć udział w Konkursie, ponieważ zależy nam na promowaniu naszej małej Ojczyzny - Zasdne. Uważamy, że nasz region ma bardzo dużo do zaoferowania innym, szczególnie piękne gorczańskie krajobrazy, tradycyjne potrawy, zwyczaje, stroje, śpiewy i muzykę. Dla nas bardzo dużym wyróżnieniem jest możliwość wzięcia udziału w Konkursie Ogólnopolskim. Staramy się by nasze aktywności promowały naszą miejscowość i gminę. 

Było by nam bardzo miło móc zaprezentować swoje działania. Nasze najważniejsze osiągnięcia to: - I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Limanowszczyzny za program : ,,Sianokosy na gorczańskiej hali" w 2003r. - II miejsce Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego na Pasierbcu za program ,,Ryktowanie do wiosny" - I miejsce na Gminnych Dożynkach w Zalesiu za ,,Ograbek" w 2016r. - I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza za program ,,Obróbka wełny" w 2018r. - III miejsce w Powiatowym Konkursie ,,Przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich" za potrawę Czernina w 2020r. Poza tym miałyśmy okazję kilkukrotnie promować naszą gminę na krakowskim rynku, na scenie krakowskiego teatru oraz w Nawojowej i w Sądeckim Parku Etnograficznym. Bardzo często włączamy się w akcje charytatywne w naszej gminie i powiecie: - Wigilia dla osób samotnych i starszych na Zasadnym - bieg Gorce Ultra Trail - punkt kontrolny Szczawa - Festyn Parafialny w Kamienicy - Kiermasz Ozdób Świątecznych w Limanowej - Dni Gorczańskie w Kamienicy Na te spotkania przygotowywujemy nasze regionalne potrawy na przykład: placki na blachach, krupnik, ciasto, kapustę z grochem, bigos, sery, oscypki, korbacze, masło, chleb, kołacze, bryndze. Staramy się również spędzać aktywnie czas na przykład jeżdżąc wspólnie na wycieczki w Pieniny, Łagiewniki, czy ciepłe wody. 

Udział w aktywnościach Koła Gospodyń Wiejskich przynosi nam wiele radości i satysfakcji.

« « powrót

---------------------------------------

PATRONAT HONOROWY--------------------------
WSPÓŁORGANIZATORZY
SPONSORZY


PARTNERZY

DARCZYŃCA NAGRÓD


Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się