Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.

KGW w Sierockiem

SMS o treści POK.5185 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)


KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SIEROCKIEM Koło Gospodyń Wiejskich w Sierockiem zostało założone 17.12.2018 roku. Należy do niego 31 fantastycznych, wesołych pań. Mieszkamy we wsi Sierockie, gmina Biały Dunajec, powiat tatrzański, województwo małopolskie. Postaramy się poniżej przybliżyć i przedstawić Państwu nasze wszechstronne przedsięwzięcia. Wspieramy Dom dziecka w Szaflarach. Współpracę rozpoczęłyśmy pod koniec 2018 roku organizując przed świętami Bożego Narodzenia zbiórkę potrzebnych rzeczy. Akcja nazwana przez nas „Dzieci - dzieciom” zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzieciaki ze Szkoły podstawowej w Sierockiem, przy pomocy rodziców i nas, przygotowały wspaniałe paczki dla podopiecznych tegoż Domu. Od tamtej pory chętnie wspieramy i pomagamy w bieżących potrzebach ten ośrodek. 
Nasze Koło zajmuje się głównie kultywowaniem góralskiej tradycji poprzez wykonywanie różnych potraw, przetworów i ciast charakterystycznych dla naszego regionu. Wykonujemy również kwiaty, dekoracje, ozdoby z bibuły - krepiny, w tym palmy wielkanocne (Wielkanoc 2019 oraz 2020r.) oraz stroiki świąteczne (od początku istnienia naszego Koła), łącząc tradycję z nowoczesnością. Wyroby te sprzedajemy przy kościołach a pozyskane środki przekazujemy na rzecz dzieci z naszej okolicy, które wymagają kosztownego leczenia (Natalia z Czerwiennego, Matylda z Kościeliska). Będąc otwarte na środowisko lokalne uczestniczyłyśmy i współorganizowałyśmy Festyn Rodzinny w naszej wsi w czerwcu 2018 roku. Zebrane pieniądze przeznaczyłyśmy na zakup tablicy edukacyjnej do Szkoły Podstawowej w Sierockiem. 
Otrzymane w 2019, 2020 i 2021 roku dofinansowanie dla KGW, w większej części przeznaczyłyśmy na wyposażenie szkolnej kuchni. Zakupiłyśmy również spódnice góralskie dla dziewczynek i dziewcząt z zespołu regionalnego „Mali holni”, działającego przy Szkole Podstawowej im. Świętego Brata Alberta w Sierockiem. Brałyśmy udział w obchodach XV-lecia Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we wrześniu 2019 roku w Krakowie – Łagiewnikach. Przygotowałyśmy na tą okazję nasze regionalne przysmaki. W czerwcu 2021 roku przygotowałyśmy poczęstunek na wernisaż malarstwa Pana Ireneusza Września w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu. Od tamtej pory współpracujemy - cyklicznie przygotowujemy poczęstunki na imprezy organizowane przez GOK. Zakwalifikowałyśmy się do II etapu konkursu kulinarnego Festiwalu KGW Polska Od Kuchni. Przygotowałyśmy nowoczesna wariację dania regionalnego – Gicz jagnięcą z puree z korpiela, moskolem i kapustą kiszoną podaną w koszyczku z oscypka w kompozycji konfitowanego borowika z chipsem z siemienia lnianego. Brałyśmy udział w Konkursie pieczenia ciast w Kościelisku, gdzie jedna z członkiń naszego Koła została Podhalańską Królową Wypieków. Zajęła I miejsce w kategorii ciasta drożdżowe (babka o nazwie - „poczuj miętę na zachętę”) oraz II miejsce w kategorii ciasta kruche (ciastka o nazwie - „kruche z mięty idą w pięty”). Na początku sierpnia 2021 roku, promując regionalne produkty i zachęcając do wspierania lokalnych producentów, wzięłyśmy udział w castingu do reklamy TV, nakręconej na zlecenie sieci sklepów „Biedronka”. Jedna z naszych dziewczyn wygrała casting i wystąpiła w roli głównej, druga zaś w roli statystki. 
W sierpniu 2021 roku brałyśmy udział w Targach Regionalnych organizowanych przez Tatrzańską Agencję Rozwoju Promocji i Kultury. Promowałyśmy nasze regionalne specjały: sałatkę z oscypka oraz góralską zapiekankę z barszczem – cieszyły się uznaniem smakoszy. Zorganizowałyśmy spotkania integracyjne oraz podjęłyśmy dalszą współpracę z innymi Kołami (Koło Gospodyń Wiejskich w Kolbuszowej – wrzesień 2021 roku oraz Koło Gospodyń Wiejskich Bogucin Mały – październik). Tematyka naszych spotkań dotyczyła głównie tradycji, obrzędów, potraw czy strojów. Kultywując nasze tradycje w ubiegłym roku zorganizowałyśmy dla dzieci z naszej wsi zajęcia praktyczne w terenie, poprzez które mogły zobaczyć jak w dawnych czasach wyglądała praca na roli i w gospodarstwie. Prace te wykonywaliśmy starymi sprzętami, bez użycia nowoczesnych maszyn. Udział wzięło 8 -18 dzieci w zależności od rodzaju zajęć. Na wiosnę wzięłyśmy motyki, koszyki z ziemniakami (wykrawkami) i poszłyśmy z dziećmi na zagon by pokazać im jak sadziło się ziemniaki. Po wykiełkowaniu plewiliśmy je, okopali a jesienią urządziliśmy wykopki z ogniskiem i pieczonymi w nim ziemniakami. 
Latem urządziliśmy dla dzieci sianokosy. Nasze dziewczyny kosami skosiły zagon trawy a dzieciaki drewnianymi grabiami zgrabiły ją i suszyły (przewracały na drugą stronę kilka razy w ciągu dnia). Pod wieczór z podsuszonego siana zrobiliśmy małe kopki (ugrabki) i włożyliśmy do kop (ostrewek). Po kilku dniach, jak siano było już bardzo suche, przyjechał gazda koniem z wozem i dzieciaki włożyły siano na wóz (ułożyły furę i zapawęzowały). Wszyscy wsiedliśmy na furę i śpiewając góralskie piosenki, gazda przwiózł nas przez całą wieś. Również latem zebrałyśmy się nad potokiem i dzieci miały możliwość wyprania na drewnianej tarze swoich ubrań. 
Jesienią pokazywałyśmy dzieciakom skąd się bierze mleko. Miały okazję odwiedzić oborę, nazrzucać siana dla krów, nakarmić je i spróbować wydoić (nie było to łatwe zadanie dla nich). Zimą urządziłyśmy skubanie pierza (skubarki), aby dzieci wiedziały co mają w swoich poduszkach. Przygotowałyśmy po garści pierza (z gęsi od naszej sąsiadki) dla każdego i pokazałyśmy jak należy je targać. Przy tym demonstrowałyśmy również jak robi się miód z palonego cukru, który dawniej był przygotowywany specjalnie na tą okazję. Obecnie pomagamy uchodźcom z Ukrainy (mama z szóstką dzieci), którzy przebywają w naszej wsi. Gości ich koleżanka z naszego Koła a my zaopatrujemy ich we wszystko co jest im potrzebne. W najbliższy czwartek w Szkole Podstawowej w Sierockiem będziemy organizowały „kawiarenkę”, w której można będzie zakupić nasze wyroby. Cały dochód przeznaczony zostanie właśnie na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Jeśli akcja ta przyniesie oczekiwane rezultaty, to będziemy je organizować częściej. 
Jesteśmy więc otwarte nie tylko na społeczność lokalną i władze naszej gminy. Pomożemy każdemu, który tergo potrzebuje. Nasze członkinie to dobre, mądre i zaradne kobiety w wieku od 30 do 70 lat, ale także dziewczynki – najmłodsza ma 7 lat. Jesteśmy zgodną drużyną. Chętnie uczymy się od siebie nawzajem. Nasze Panie są „zakochane” w rękodziele ludowym, strojach regionalnych, dawnych tradycjach i obyczajach, dlatego też chętnie uczestniczymy i doszkalamy się na różnych warsztatach sztuki ludowej. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami chętnie dzielimy się z innymi. 
Organizujemy dla dzieci i dorosłych warsztaty, na których uczymy ich: robienia kwiatów z krepiny (wykorzystujemy to również w naszym Kole do przygotowania stroików i palm wielkanocnych), malowania farbami wzorów góralskich na tkaninie (z tkanin tych można uszyć chustki lub spódnice góralskie), a tych najbardziej cierpliwych uczymy przyprawiać nici (strzępki) do chustek góralskich oraz wiązać ich w ciekawe i niepowtarzalne wzory (bo u nas każda prawdziwa góralka musi mieć wyjątkową chustkę…). 
Naszą pasją jest również wyszywanie, haftowanie nićmi (haft cieniowany), koralikami oraz malowanie gorsetów. Na gorsetach odtwarzamy starodawne wzory jak i rysujemy nowe według własnego pomysłu. Jak na razie robimy to tylko dla własnego użytku ale kto wie… Jesteśmy dumne, że należymy do Koła Gospodyń Wiejskich w Sierockiem. Z poważaniem Zarząd KGW w Sierockiem Halina Stanek Małgorzata Bobak Maria Małkuch

« « powrót

---------------------------------------

ORGANIZATOR






SPONSORZY






PATRONI MEDIALNI



Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się